İçindeki Çocuğa

Günaydın çocuk,

Bugün de hayatta mısın çocuk? Kaçıncı gününe uyandın bu sabah kimbilir… merak edersen sayabilirsin ama daha kaç güne uyanabileceğini söyleyebilir misin? Bu dünyada günlerinin sayılı olduğunun farkında mısın? Yoksa bitmeyecekmiş gibi yaşayanlardan mısın?

10956150_729152117192230_1702788544_nSahi çocuk,

Sen de bir zamanlar çocuktun hatırlar mısın? İçinde varlığını korumaya çalışan çocuğa kilitler vurup geçmişine mi gömdün yoksa?

“Geçmiş”ini hatırladığında çokça ilk aklına gelen koşturan bir çocuk mu senin de yoksa? Bir çocukluk ne kadar kısa sürer değil mi oysa? Kaç çocukluk yılların kadar yıl yaşadın ondan sonra? Kaç mazi biriktirdin? O günlerin tadını başka hangisinde bulabildin?

Büyüme çocuk,

Büyümek körelmektir, bazen beyazlarını kirleten lekelerdir. Kendi lehin uğruna bile siyahları seçme çocuk. Beyaza beyaz demekten de vazgeçme.

Masallara da küsme. Onlar hala var bir yerlerde. Kahramanı olabileceğin bir masal yazabilirsin ömrüne. Hayat bir şans verdi eline. Ve her masalı başlattığı cümleyi esirgemedi senden de. Hayatın gibi: “…” bak işte başlangıcı hazır bile, haydi al kalemi eline.

Renklen çocuk,

Bildiğin renklerin hepsini al paletine. Biraz gökkuşağı, biraz günbatımı, biraz çiçek tarlası, dört mevsim ormanı, hatta hayalindeki Zümrüd-ü  Anka’yı. Hepsinden olmalı içinde ama sen hayattan yorulup içine döndüğün vakitlerde en huzur verecek renklerle boyamış ol düşlerini.

10958117_729152133858895_1153029948_nÇal çocuk,

Her düşündüğün melodi sanki çoktan çalındı, dinlediklerinin çoğunda sen vardın biraz sanki değil mi? Sekiz notanın yarattığı milyonlarca dizenin sesi ılıttı bugüne kadar içini ama bil ki aynı sekiz notada senin eserin olabilecek daha milyonlarcası gizli.

 

Değiş çocuk,

Geliş… Durağanlık yakışmaz dünyanın dengesine. Erimeyen buz  su olup akamaz, akmayan su ise arınamaz. Buz buz olmasın için çocuk, kalbin eritmeye hazır sen doğana bırak kendini, akıt doya doya, arındır içini. Yosunlar kirletmesin benliğini…

Temiz kal çocuk,

İstediğin her an bir katil, suçlu, mahkum olabilirsin ama istediğin hiçbir ölüye can, incittiğin hiçbir cana derman olamazsın. Ellerini kanla kirletme. Hiçbir kimyasal madde yetmez onu temizlemeye. Her baktığında ellerine, pişmanlık çarpar yüzüne. Karıncaya dahi kıyma desem karınca gücenir sözüme. Ama sen kütlece hafifi bile alma hafife…

Güçlen çocuk,

Sahip olduklarınla, olamadıklarınla… Hidrolojik döngüyü hatırla. Her an yeraltına doğru akmakta olan bir damla su veya buhar olup bulutlara çıkan bir su molekülü olabileceğini unutma. Yerin mavi-yeşil bir okyanus da olabilir içinde bembeyaz bir kar tanesi saklayan bulut da. Sen yeter ki seni sen yapan bileşenlerini ayırma ve sabret. Umutsuzluğa kapılma. Gülüşlerini bugün olmasa da yarınlarına sakla, onları gözyaşlarında boğma.

narin_altinay_kalp_cocuk_sevSev çocuk,

Sevmekten başka hislere yer kalmayacak diye endişe etmeye gerek olmayan sonsuzlukta bir kalbin var senin. Oysaki limiti az olan şeyleri harcamak daha tatlıdır dünyada değil mi? Sen limitsiz sev. Çünkü insan gücünün ötesinde bir güçten gelen sonsuz hediyedir bu sana dünyaya kendinle birlikte getirdiğin. Limit koyup insan eliyle bozulmuş düzene esir etme. İnsanı sev, hayvanı sev, güzeli sev ve çirkindeki güzeli bul çıkar onu da sev.

Ama şefkatle sev çocuk. Sevgin de güzel olsun ki sonsuzluğa geri döndüğünde kendinle götüreceğin teşekküre layık lezzetler olsun senin sonsuzluğunun içinde.

NarinceUnutma çocuk,

Sonsuzluktaki bir an’lık dünya yolculuğudur ömrün. Seni yolcu edecekleri gündür aslında yolculuğunun biteceği gün. O günün sayı ile bir çırpıda geleceğini unutma çocuk. Ama o gün gelecek diye de hayata küsme. Duyduklarını, okuduklarını, gördüklerini, bildiklerini, henüz söylenmemiş özgün düşüncelerini, geçmişini, düşlerini harmanla ve yenilen çocuk. İçindeki çocuğu büyütme ama sen büyü, değiş, geliş, güçlen. Çal, söyle, renklen çocuk. Sev! Sevgisizliği utandıracak, yolundan çevirecek kadar çok sev. Ve sen çocuk, dünyanın iklimini değiştirip güneşi sana gösteren yüzünde kendi mevsimini yaratacak kadar sen ol.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir